734 386 523 info@centrumkairos.cz

Tipy na výlety

Centrum Kairos se nachází na Klokočských skalách – v jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací v Českém ráji. Tato souvislá skalní hradba je tvořena prvohorními pískovci s mnoha jeskynními dutinami.
Nejvýznamnější částí oblasti je jeskyně Postojna, na jihovýchodní části Klokočských skal pak leží zřícenina hradu Rotštejna. Na okraji plošiny mezi řekou Jizerou a Klokočským potokem se rozkládají Betlémské skály, kde naleznete například útvary Trojnožka, Děravec či Zdenčina skála nacházející se na severovýchodním okraji skal. Nad Klokočským potokem je možné spatřit zaoblené skalní výchozy, tzv. sloní hřbety.

Jeskyně Postojna

K pseudokrasové jeskyni se dostanete snadno 10 minut pěšky přímo od Centra Kairos. Jeskyně Postojna se nachází v Zeleném dole, nedaleko žluté turistické značky vedoucí z Turnova na Rotštejn.

Cesta dovnitř je složitější, musíte se protáhnout úzkým otvorem, výsledek ale skutečně stojí za to. Vlezete do velké síně, odkud vedou další zužující se chodby.

Nacházejí se zde nejrůznější jeskynní obyvatelé, jako jsou například netopýři, pavouci či houby. Pokud se rozhodnete jeskyni navštívit, nezapomeňte si vzít baterku, nejlépe čelovku.

Celková délka chodeb měří 75 metrů, v zimních měsících je vstup do jeskyně z důvodu přezimování netopýrů zakázán.

Na své si zde přijdou také všichni milovníci hradů a zámků, v okolí 15 kilometrů od Centra Kairos se jich nachází hned několik.

Hrad Rotštejn je přístupný během otevírací doby s výjimkou deštivého počasí,

Dozvíte se mnoho zajímavostí a zároveň se můžete kochat pěknými výhledy do krajiny, například na kopec Kozákov a hrad Trosky.

Rotštejn

Trosky

Hrad Trosky je jedním ze symbolů Českého ráje, tvoří jej dvě věže – Baba a Panna.

Za příznivého počasí odtud můžete spatřit Prahu, Mladou Boleslav, Turnov, Rovensko pod Troskami, České Středohoří, Lužické hory, Krkonoše, značnou část Českého ráje a nespočet dalších zajímavých míst v okolí. Provoz hradu je individuální.

Zámek Hrubá Skála je jednou z dominant Českého ráje. Byl postaven na pískovcových skalách na místě středověkého hradu ze 14. století.

Ze zámecké věže si můžete vychutnat okouzlující výhledy na okolní krajinu, především Hruboskalsko, hrad Trosky, vrchy Kozákov a Tábor. Původně gotický hrad byl přestavěn na renesanční zámek. Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž, některé zámecké interiéry a nádvoří.

Hrubá Skála

Valdštejn

Jde o nejstarší hrad Českého ráje, pro svou malebnou polohu v pískovcových skalách je také druhou nejstarší přístupnou památkou v Čechách. Tento složitý hradní komplex byl budován od středověku až po 19. století.

Vstupní most vás zaujme galerií barokních soch českých patronů, na prvním nádvoří můžete nahlédnout do malé kaple s obrazem, na němž je údajně podobizna Karla Hynka Máchy. Zajímavostí tohoto hradu je hladomorna. V blízkosti hradu se nachází naučná stezka, celé okolí představuje nádherný lesní komplex se čtyřmi sty pískovcových skalních věží.

Hrad Kost se řadí k nejvýznamnějším gotickým hradům v Čechách. Stavba hradu byla započata ve 13. století, poté byl v období renesance přestavěn.

V 16. století vznikla jižní část včetně hospodářských budov s pivovarem, v roce 1635 došlo k požáru a hrad vyhořel.

Hrad Kost se nachází přibližně 18 km od města Jičín. V současné době zde probíhá rozsáhlá a náročná rekonstrukce plánovaná až do roku 2021, návštěvníkům není hrad zcela uzavřen, nicméně provoz památky je omezen a pravidelně aktualizován dle pokračujících prací.

Kost

Humprecht

Lovecký zámek Humprecht stojí na kopci Palánek u Sobotky.

Tento zámek má elipsový půdorys a je zdoben tureckým půlměsícem, nachází se zde 16 metrů vysoký sál s unikátní akustikou a šestinásobnou ozvěnou. Jedná se tak o jedinečnou stavbu a významnou dominantu Českého ráje.

Stavba zámku Svijany započala ve druhé polovině 16. století, v 17. století byl stavebně upraven a rozšířen byl i sousední pivovar. V roce 1945 byl zámek i pivovar zkonfiskován a posléze znárodněn, zámecké prostory byly přestavěny na zaměstnanecké byty zdejšího pivovaru a zámek postupně chátral.

V roce 1998 přišla pro pivovar změna rovnající se téměř zázraku, vznikla společnost Pivovar Svijany a pivovaru se začalo dařit. O pět let později získal Pivovar Svijany chátrající zámek a rozhodl se jej zachránit. Během rekonstrukce a archeologického průzkumu byla objevena tajná chodba v podzemí zámku nebo například 3000 let stará bronzová jehlice.
Zámek Svijany je v současné době přístupný veřejnosti. Prohlédnout si můžete například expozice archeologie, historie pivovarnictví a lazebnictví nebo podzemí, starou a novou zámeckou kapli a další zajímavosti.

Svijany

Zbirohy

Z původního hradu se dochovaly obytné místnosti pod severní zdí ve vnitřním hradu, sklepení a základy obranné věže.

Zbytky dochovaných sklepů vytesaných zčásti do skály a zdiva vysokého do 10 m poukazují na to, že se pravděpodobně jednalo o hrad menšího typu. U hradního vstupu se nachází také zbytek bašty a u paláce cisterna na vodu. Hrad je v současné době volně přístupný.

Nejsevernější hradní zříceninou v kraji je Frýdštejn, který stojí na strmých nepřístupných skalách a jeho hlavní dominantou je velká hradní věž postavená na nejvyšším skalisku tak,

aby bylo možné si prohlédnout nejširší okolí. Nejlépe zachovalou částí hradu je věž přibližně 15 metrů vysoká, jediný vchod byl v prvním patře cca 6 metrů nad úrovní nádvoří.

Frýdštejn

Rozhledny

V okolí se nacházejí rozhledny, odkud se můžete kochat neopakovatelnými pohledy na krajinu Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje. 

Černá studnice

Tato rozhledna je se svými 26 metry nejvyšší jizerskohorskou kamennou rozhlednou vůbec. Nahoru se dostanete po 91 schodech, nahoře postupně vystoupíte do čtyř ochozů, odkud se vám naskytne vskutku úchvatný výhled. Z rozhledny se můžete kochat výhledy na okolní vrcholy Jizerských hor s mnoha rozhlednami, hrady či různé krkonošské vrcholy.

Ještěd

Hlavní dominanta severních Čech se nachází v Liberci a je považována za symbol tohoto města. Na jeho vrcholu se tyčí jedinečné stavební dílo vybudované jako hotel s restauračním zařízením, které bylo oceněna Perretovou cenou Mezinárodní unie architektů.

V létě si můžete z Ještědu dopřát výlety do krásného okolí Jizerských hor, do Lázní Libverdy či na zámky Sychrov a Frýdlant. Rovněž zde můžete navštívit libereckou ZOO, botanickou zahradu, plavecký areál aj.

V zimní sezóně si můžete užít sjezdové tratě pro začátečníky i náročnější lyžaře, několik lyžařských vleků, visutou lanovou dráhu či například středisko skokanských můstků.

Kozákov

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje a Podkrkonoší, která byla v období třetihor činnou sopkou. V současné době je oblíbeným cílem nejen pěších turistů i cyklistů, ale i všech milovníků lyžování a paraglidingu. Jednou ze zajímavostí je, že kameny z Kozákova zdobí například stěny kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně či svatováclavskou kapli v chrámu sv. Víta. Na vrcholu se nachází ocelová rozhledna, která je zpřístupněna od poloviny devadesátých let.

Kopanina

Návštěvu Kopaniny můžete spojit s prohlídkou zříceniny hradu Frýdštejn. Za příznivého počasí si zde můžete dopřát výhledy na Český ráj, Ralsko, Bezděz, Ještěd, Jizerské hory i vrcholky Krkonoš. V dolní části jihozápadního hřbetu najdete Mandlovou horu s nalezištěm drahých kamenů.